Graduation Information

SUNY Schenectady
Congratulates the Class of 2020!

We are proud of you and believe in your future.

Jump to May 2020 Associate in Arts | Associate in Science | Associate in Applied Science | Associate in Occupational Studies | Certificate

Jump to August 2019 Associate in Arts | Associate in Science | Associate in Applied Science | Associate in Occupational Studies | Certificate

Jump to December 2019 Associate in Arts | Associate in Science | Associate in Applied Science | Associate in Occupational Studies | Certificate

List updated May 26, 2020

 

Associate in Arts, May 2020

Dylan Attuil - Humanities and Social Science: Communication Concentration

Jasper Beals - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Kimberly Bertrand - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Daniel Chattergoon - Humanities and Social Science: Sociology Concentration

Graciana Cox - Humanities and Social Science:Communication Concentration

Kathryn Crowers - Humanities and Social Science

Carin Cummings - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Lauren Delara - Humanities and Social Science: History Concentration

Nathan Diggins - Humanities and Social Science: Communication Concentration

Isiah Dixon - Humanities and Social Science

Brian Earley - Humanities and Social Science: Sociology Concentration

Chloe Fisher - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Brieanna Girdhari - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Casey Gordon - Humanities and Social Science

Christopher Grandy - Humanities and Social Science

Rebecca Harding - Humanities and Social Science

Amanda Harpaul - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Kirk Hill - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Erik Jones - Humanities and Social Science: English Concentration

Brittney Jordan - Humanities and Social Science: Communication Concentration

Lakota Levandowski - Humanities and Social English Concentration

Keith Mcelhone - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Gabriela Mendoza - Humanities and Social Science

Sebastian Michener - Humanities and Social Science: History Concentration

Kevan Mooney - Humanities and Social Science: History Concentration

Olivia Naccarato - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Alexander Pratt - Humanities and Social Science

Rebecca Sweetman - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Angelique Thibodeau - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

John Trinkle - Humanities and Social Science: Communication Concentration

Ashley Utter - Humanities and Social Science

Grace Vanommeren - Humanities and Social Science: English Concentration

Morgan J. Watson - Humanities and Social Science

Back to top.

Associate in Science, May 2020

Roberto Amore - Aviation (non-pilot)

Raina Anderson - Teacher Education

Victoria Baker - Nutrition

Lawrence Brooks - Business Administration

Emily Brown - Criminal Justice

Brandon Burt - Performing Arts: Music

Sascha Cade - Nutrition

Oktavia Cemerys - Teacher Education

Jiayi Chi - Science

Thomas Coluccio - Computer Science

Steven Compas - Criminal Justice

Liam Cooke - Science

Shaquena Crawford - Business Administration

Estheisy Cruz Almonte - Human Services

Carin Cummings - Human Services

Ashley Cuomo - Nutrition

Hannah Daignault - Nutrition

Jessica Daunais - Business Administration

Lauren Delara - Teacher Education

Nicholle Dematteo - Business Administration

Paul Demitraszek - Nutrition

Michele-lane Detouche - Math and Science

Tamica Edmond - Business Administration

John Everts - Nutrition

Jackson Featherstone - Computer Science

Andrea Fields - Teacher Education

Erika Fortier - Human Services

Elizabeth Foster - Criminal Justice

Anthony Frandino - Aviation Science

Braeden Fraterrigo - Criminal Justice

Sydni Gapczynski - Business Administration

Camaldai Girdhari-Birju - Human Services

Saydee Goodness - Performing Arts: Music

Caitlin Gordon - Performing Arts: Music

Danielle Graham - Criminal Justice

Kaitlyn Graham - Science

Joseph Harwood - Business Administration

Garrett Hawk - Computer Science

Sherene Hemraj - Business Administration

Sarah Homsey - Criminal Justice

Emily Horgan - Human Services

Stephen Hutchins - Criminal Justice

Tovenna Johnny - Business Administration

Bryan Jones - Computer Science

John Kent - Criminal Justice

Mahin Khan - Science: Biology Concentration

Jacob Koretnicki - Performing Arts: Music

Suzanne Kriefall - Nutrition

Kiu On Kwok - Computer Science

Benjamin Legg - Teacher Education

Dyonne Lindsay - Business Administration

Jon Mabale - Business Administration

Anna Grace Maggs - Business Administration

Andrew Marino - Criminal Justice

Ladeana McBride - Nutrition

Keith McElhone - Human Services

Daniel McLaughlin - Aviation Science

Areli Mendoza-Pannone - Performing Arts: Music

Eliana Mora - Computer Science

Joshua Mulvaney - Science

Waheeda Nabe - Business Administration

Taylor O'Brien - Business Administration

Erin O'Hara - Business Administration

Neil Aaron Orlina - Nutrition

Mark Pace - Business Administration

Rhett Parsons - Science

Kimberly Patterson - Human Services

Ryan Patterson - Performing Arts: Music

Maarja Paul - Science

Chris Perkins Yan - Computer Science

Mahima Persaud - Business Administration

Dominique Petersen - Business Administration

Mason Pettit - Business Administration

Luigi Picerno - Nutrition

Scott Pierce - Business Administration

Sara Pokluda - Performing Arts: Music

Logan Pugsley - Performing Arts: Music

Jamie Rabideau - Human Services

Jessica Ramkissoon - Science

Tia M. Ray - Business Administration

Katelyn Revette - Science

Sebesany Rios - Human Services

Chloe Rodriguez - Science

Ann Roe - Human Services

Jonathan Roman - Business Administration

Michaela Rust - Teacher Education

Patrick Ryan - Business Administration

Lisa Savoie - Nutrition

Niamh Schmid - Performing Arts: Music

Taryn Schmidt - Business Administration

Alexis Sheridan - Business Administration

Maeve Silen - Aviation (non-pilot)

Randi Simmes - Criminal Justice

Jasmine Skinner - Science

Daniel Smith - Math and Science

Anna Sookraj - Science

Michaela Stachowski - Biotechnology

Mitchell Stark - Math and Science

Amber Stephens - Human Services

Jennifer Stuart - Business Administration

Darin Sukalingum - Science

Ptolemy Sutherland - Human Services

Michael Tommasone - Business Administration

Jenna Truelove - Nutrition

John Twardowski - Science

Debbie Valentine - Human Services

Katherine Vandenburgh - Nutrition

Sydney Waddell - Human Services

Samuel Wallner - Aviation Science

Tabitha Ward - Nutrition

Dante Watts - Teacher Education

Gregory Wilder - Human Services

Kayla Winnie - Business Administration

Grace Zoller - Science

Back to top.

Associate in Applied Science, May 2020

Christine Arroyo - Chemical Dependency Counseling; Human Services

Katiria Arroyo - Human Services

Waszam Azeembaksh - Accounting

Rebecca Bailey - Chemical Dependency Counseling

Megan Battibulli - Chemical Dependency Counseling

Jacob Bernacet - Business Administration

Carter Blasko - Fire Protection Technology

Quentin Blunt - Business Administration

Octavia Brangman - Music Audio Technology

Alexander Brooks - Music Audio Technology

Joseph Brush - Accounting

Shahzaman Butt - Business Administration

Jake Camadine - Nanoscale Materials Technology

Justin Camelo - Business Administration

John Cammarene - Business Administration

Riyonna Caswell - Hotel and Restaurant Management

Dorothy Cowles - Paralegal

James Cronier - Music Audio Technology

Kaylie Dake - Paralegal

Brianna Depoalo - Early Childhood

Daniel Dyer - Chemical Dependency Counseling

Tamica Edmond - Accounting

Anthony Esposito - Computer Networking Systems and Cyber Security

Ramel Faulkner - Business Administration

Tommy Garrow - Computer Info Systems

Vicky Gizzi - Hotel and Restaurant Management

Jamal Goddard - Computer Networking Systems and Cyber Security

Kelvin Guzman - Criminal Justice

Michael Hojnicki - Craft Beer Brewing

Samuel Houston - Computer Networking Systems and Cyber Security

Harold Hubbard - Music Audio Technology

Ryan Huber - Air Traffic Control

Christopher Hughes - Music Audio Technology

Harmeet Kaur - Computer Networking Systems and Cyber Security

Kenneth Keefer - Fire Protection Technology

Sean Keegan - Computer Networking Systems and Cyber Security

Tolulope Kolawole - Early Childhood

Sean Krisanda - Computer Info Systems

Jessica Laramie - Hospitality and Tourism Management

Iryna Libertucci - Biological Technician

Jean Line Louis - Early Childhood

Matthew Macarevey - Hotel and Restaurant Management

Fnu Mahmood - Computer Networking Systems and Cyber Security

Christopher Manning - Computer Networking Systems and Cyber Security

Dawn Mara-Houseknecht - Human Services

Frank McGill - Criminal Justice

Connor McGrath - Hotel and Restaurant Management

Tyikea McLean - Hotel and Restaurant Management

Jennifer Merritt - Business Administration

Joshua Miller - Hotel and Restaurant Management

Jake Morrissey - Music Audio Technology

Jessica Nardini - Business Administration

Joshua Nick - Emergency Management

Jordan Noble - Hotel and Restaurant Management

Sayeed Noor - Computer Networking Systems and Cyber Security

Matthew Oill - Computer Information Systems

Charlene Okonski - Hospitality and Tourism Management

Jamie Osinskie - Criminal Justice

Kadi Pascarella - Paralegal

Lumina Patel - Hospitality and Tourism Management

Tejkumar Persaud - Computer Information Systems

Oma Persaud - Early Childhood

Evan Quay - Fire Protection Technology

Charlene Ridgeway - Business Administration

Katherine Rushkoski - Hospitality and Tourism Management

David Sanders - Business Administration

Natalie Schramm - Hospitality and Tourism Management

Tricia Shaw - Business Administration

Alyssa Shea - Criminal Justice

Eric Shields - Computer Information Systems

Ryan Smith - Fire Protection Technology

Rebecca Starks - Chemical Dependency Counseling

Ryan Stovall - Music Audio Technology

Kevin Suddard - Computer Info Systems

Daniel J. Sullivan - Fire Protection Technology

Isaiah-Eli Vanburen - Music Audio Technology

Ashley Venture - Early Childhood

Marleana Vonhaugg - Criminal Justice

Melissa Wallace - Paralegal

Khadijah Warren - Paralegal

Victoria Wise - Human Services

Jesse Wolsey - Music Audio Technology

Daniel Zullo - Criminal Justice

Back to top.

Associate in Occupational Studies, May 2020

Glennette Armstrong - Culinary Arts

Mitchell Bascue - Culinary Arts

Amber Bruso - Culinary Arts

Debi Cota - Culinary Arts

Cassidy Curley - Culinary Arts

Paul Davella - Culinary Arts

Jessica Ethier - Culinary Arts

Anthony Genovese - Culinary Arts

Isabel Green - Culinary Arts

Robby Guzzo - Culinary Arts

Paul Hospodar - Culinary Arts

Rachel Hoyka - Culinary Arts

Janine James - Culinary Arts

Gabriela Juarez - Culinary Arts

Jennifer Keith - Culinary Arts

Alivia King - Culinary Arts

Brendon Mahoney - Culinary Arts

Danaya Martinez - Culinary Arts

Kiara Martinez - Culinary Arts

Samantha Mayo - Culinary Arts

Charlene Okonski - Culinary Arts

Lauren Olin - Culinary Arts

Zachary Oliver - Culinary Arts

Olivia Otero - Culinary Arts

Amber Paradowski - Culinary Arts

Shelby Parsons - Culinary Arts

Richard Recheizer - Culinary Arts

Cody Reynolds - Culinary Arts

Nikkita Rodriguez - Culinary Arts

Katherine Rooney - Culinary Arts

Elizabeth Rueckert - Culinary Arts

Benjamin Saenger - Culinary Arts

Derek Schneider - Culinary Arts

Danielle Seales - Culinary Arts

Nathan Semerad - Culinary Arts

Carlos Soto - Culinary Arts

Raymond Squires - Culinary Arts

Josephine Thomas - Culinary Arts

Joseph Tozzi - Culinary Arts

Mark Tricchinelli - Culinary Arts

Sandra Wiedmann - Culinary Arts

Eric Williams - Culinary Arts

Back to top.

Certificates, May 2020

Hollie Abel - Health Studies

Alessandro Amore - Music

Alliyah Azeembaksh - Health Studies

Aneesa Bacchus - Health Studies

Katherine Bagwell - Medical Coding and Billing

Shelley Bass - Chemical Dependency Counseling

Rose Battistini - Medical Coding and Billing

Angela Bocca - Early Childhood

Edwidge Breen - Music

Krystina Carnifax - Music

Vishwanee Chan - Bank Financial Security and Money Laundering Prevention

Michele Commerford - Music

Thomas Culkin - Digital Music and Beat Production

Joseline Deitz - Health Studies

Rouguiatou Diallo - Health Studies

Andrea Edwards - Computer Desktop Specialist

Olivia Esposito - Music

Andrea Fields - Teaching Assistant

Brandon Fowler - Music

Anthony Fulton - Chemical Dependency Counseling

Sean Keegan - Computer Repair and Networking

Ladonna Kelley - Music

Priyanka Kesari - Bank Financial Security and Money Laundering Prevention

Nathan Koniszewski - Digital Music and Beat Production

John Kriz - Craft Beer Brewing

Karen Lawyer - Medical Coding and Billing

Vanessa Lawyer - Music

Mark Massare - Music

Christopher McAllister - Medical Coding and Billing

Evan Miner - Assistant Chef

Abishag Munroe - Health Studies

Ashica Niles - Music

Austin Ohlhous - Music

Justin Panis - Digital Music and Beat Production

Tyrese Peace - Music

Benjamin Petralia - Teaching Assistant

Nyrie Quinones - Health Studies

Matthew Ramos - Craft Beer Brewing

Teresa Randall - Medical Coding and Billing

Ann Roe - Health Studies

Brooke Ross - Entrepreneurship

Adam Sauter - Teaching Assistant

Marie Simeon - Medical Coding and Billing

Jackson Simpson - Digital Music and Beat Production

Hailey Stutzman - Health Studies

Brandy Swift - Assistant Chef

Anishea Todman - Music

Adam Urbaetis - Music

Samantha Varin - Craft Spirit Distillation

Shannon White - Assistant Chef

Noah Youmans - Music

Michael Zibro - Digital Music and Beat Production

Back to top.

Associate in Arts, August 2019

Kaitlyn Altieri - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Rosier Cade - Humanities and Social Science: English Concentration

Kris Deepoo - Humanities and Social Science

Jenna Drappo - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Taylor Drinkwater - Humanities and Social Science

Kelly Heath - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Hannah Pelletier-Spector - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Gregory Rowland - Humanities and Social Science: Communication Concentration

Back to top.

Associate in Science, August 2019

Kimberly Bardwell - Human Services

Brandon Barrantes - Computer Science

Mark Barrett - Performing Arts: Music

Kyle Demeo - Biotechnology

Timothy Dickinson - Performing Arts: Music

Austin Dingman - Business Administration

Todd Dubrey - Performing Arts: Music

Maribel Garcia - Nutrition

Daniel Gomez - Nutrition

Monique Heflin - Business Administration

Christopher Itani - Business Administration

William Layton - Business Administration

Kaminie Lekhram - Nutrition

Jane Mathurin - Business Administration

Dharshanie Narain - Human Services

Matthew Pascazio - Performing Arts: Music

Mackenzie Pennick - Teacher Education

Eric Prescott - Computer Science

Rachael Reed - Business Administration

Elizabeth Rivera - Science

Nicole Samson - Math and Science

Lavina Seegobin - Business Administration

Khemrani Singh - Human Services

Andrew Sutton - Performing Arts: Music

Jeni Tobin - Criminal Justice

Wesley Vogt - Science

Ariana Waage - Business Administration

Back to top.

Associate in Applied Science, August 2019

Kristen Bell - Business Administration

Taylor Clum - Hotel and Restaurant Management: Beverage Management Concentration

Justin Crawford - Business Administration

Jordan Demarest - Music Audio Technology

Cassandra Desarbo - Early Childhood

Daniel Fahey - Craft Beer Brewing

Jacob Hite - Music Audio Technology

Joshua Howland - Hospitality and Tourism Management

Naomi Hughes - Hotel and Restaurant Management

Alexander Lleshi - Business Administration

Brandin Mclaughlin - Criminal Justice

Jacob Metzger - Criminal Justice

Ethan Ostapczuk - Fire Protection Technology

Joseph Pennell - Craft Beer Brewing

Nataliya Pivtsova - Paralegal

Tele Rabii - Chemical Dependency Counseling

Cody Reutzel - Criminal Justice

Brooke Ruchalski - Supply Chain Management

Mary Ann Ruscitto - Hospitality and Tourism Management

George Scherck - Music Audio Technology

Rachel Thatcher - Criminal Justice

Chondell Wrenick - Criminal Justice

Back to top.

Associate in Occupational Studies, August 2019

Courtney Cade - Culinary Arts

Melanie Fillerup - Culinary Arts

Vicky Gizzi - Culinary Arts

Bambi Langlois - Culinary Arts

Back to top.

Certificate, August 2019

Lacey Barton - Health Studies

Francis Brown - Music

Jamie Burns - Health Studies

Breanna Cuttle - Medical Coding and Billing

Sandra Dawes - Medical Coding and Billing

Erika Nicolella - Medical Coding and Billing

Crystal Ramcharran - Health Studies

Isabel Torres - Entrepreneurship

Audrey Watkins-Fox - Medical Coding and Billing

Back to top.

Associate in Arts, December 2019

Joseph Askew - Humanities and Social Science

Nicole Bhagwandin - Humanities and Social Science: Communication Concentration

Naticia Blair - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Ashley Denton - Humanities and Social Science

Gabrielle Disalvi - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Zachary Hess - Humanities and Social Science

Margaret Holley - Humanities and Social Science

Brianna Knight - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Christine Mahadeo - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Samantha Peck - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

John Purdy - Humanities and Social Science

Ayesha Rafiqi - Humanities and Social Science

Shelly Searing - Humanities and Social Science

Andrew Soltani - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Meeko Stancil - Humanities and Social Science: Communication Concentration

Hailey Vannatten - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Dana Vollkommer - Humanities and Social Science: English Concentration

Nafertitie Whitehead - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Mackenzie Williams - Humanities and Social Science

Darlene Zurek - Humanities and Social Science: Psychology Concentration

Back to top.

Associate in Science, December 2019

Michael Akinwale - Business Administration

Allan Benoit - Aviation Science

Barry Betz - Criminal Justice

Chelsea Budhraj - Science

Matthew Cino - Business Administration

Jenna Coutant-Walker - Teacher Education

Yogeeta Dhanraj - Business Administration

Rachel Duff - Criminal Justice

Noah Feldman - Business Administration

Diamond Fordyce - Criminal Justice

Concetta Giovannone - Business Administration

Kelly Griffin - Business Administration

Lia Jones - Human Services

Joy Jones - Teacher Education

Kyle Krisanda - Criminal Justice

Patrick Lafontaine - Business Administration

Helen Larowe - Teacher Education

Abigail Madej - Business Administration

Jassim Mama Amadou - Science

Nikkolaus McCarthy - Business Administration

Mauri Mulack - Human Services

Izatullah Nematy - Computer Science

Anthony Pedone - Criminal Justice

Thomas Polak - Business Administration

Dushanie Ramcharran - Nutrition

Amanda Rampersad - Teacher Education

David Rogozinski - Human Services

Emily Rupert - Criminal Justice

Samantha Santilli - Business Administration

Antonio Savona - Business Administration

Michelle Schutten - Criminal Justice

Jarod Seeley - Computer Science

Veronica Sickler - Teacher Education

Ryan Skipka - Criminal Justice

Seanna Slingerland - Criminal Justice

Aleish Suarez - Criminal Justice

Tia Tocco - Teacher Education

Kerrie Vincent - Business Administration

Gigi Vlachos - Science

Joel Wertheimer - Teacher Education

Ashley Wimble - Human Services

Joseph Windle-Puente - Science

Duashia Young - Criminal Justice

Back to top.

Associate in Applied Science, December 2019

Olujide Adesina - Paralegal

Jenna Badgley - Paralegal

Makaila Brandow - Early Childhood

Shayla Brewer - Early Childhood

Kenna Collins - Accounting

Tohneesha Conklin - Paralegal

Nathaniel Coulthurst - Computer Networking Systems and Cyber Security

James Darling - Paralegal

Adrienne Desrosiers - Hotel and Restaurant Management

Kenneth Figueroa Gonzalez - Computer Networking Systems and Cyber Security

Alva Fray - Chemical Dependency Counseling

Rachel Gauthier - Hotel and Restaurant Management

Jean Gerhard - Paralegal

Brandon Gudin - Computer Networking Systems and Cyber Security

Mohammad Hameedi - Computer Networking Systems and Cyber Security

Martha Harris - Human Services

Fnu Hashmatullah - Computer Networking Systems and Cyber Security

Noelle Hoffman - Paralegal

Sookyung Lee - Hotel and Restaurant Management

Desiree Mccumber - Emergency Management

Jessmarie Morales-Gonzalez - Criminal Justice

Hadia Muhammad - Business Administration

Mauri Mulack - Chemical Dependency Counseling

Jasmine Perkins - Computer Information Systems

Corey Pike - Computer Information Systems

Nicholas Reed - Human Services

Siara Samuels - Human Services

Gabriel Shlomo - Hotel andRestaurant Management

Edward Skawinski - Music Audio Technology

Morgan Smith - Hospitality and Tourism Management

Tonya Stanislowsky - Criminal Justice

Deena Yousef - Criminal Justice

Sean Zimolka - Business Administration

Anjelica Zingarino - Craft Beer Brewing

Back to top.

Associate in Occupational Studies, December 2019

Ivadell Brower - Culinary Arts

Christopher Demczar - Culinary Arts

Ryan Szablewski - Culinary Arts

Back to top.

Certificate, December 2019

Teresa Alli - Health Studies

Matthew Arras - Chemical Dependency Counseling

Sean Blakeley - Digital Music and Beats Production

Anwar Hamdard - Health Studies

Shagufa Ishmael - Bank Financial Security and Money Laundering Prevention

Lisa Maloney - Chemical Dependency Counseling

Nicolette Messina - Bank Financial Security and Money Laundering Prevention

Sally Ostrander - Medical Coding and Billing

Huma Qureshi - Bank Financial Security and Money Laundering Prevention

Alexander Reagan - Health Studies

Sadeeqah Saafir - Teaching Assistant

Amina Sarpas - Teaching Assistant

Zinaba Sarpas - Teaching Assistant

Linda Serio - Hospitality and Tourism

Brenda Shanagher - Assistant Chef

Tricia Shaw - Entrepreneurship

Danielle Sherow - Medical Coding and Billing

Liv Thygesen - Bank Financial Security and Money Laundering Prevention

Back to top.