Board of Trustees

The College is governed by a Board that consists of ten members who are appointed in compliance with Section 6306 of the New York State Education Law. Five members are appointed by the Schenectady County Legislature, four are appointed by the Governor, and one member is elected by and from among the students of the College, who shall serve as a member of the Board for a one-year term.

Nine members shall be appointed for terms of seven years in the annual rotation, and initial appointments shall be made for terms of one to nine years respectively.

The duties and responsibilities of the Board are set forth in New York State Education law, Section 6306, subdivisions 2 through 8-a (Appendix 1) and 8NYCRR, Section 604.2 (Appendix II).

The SUNY SCCC Board of Trustees meetings is held on the third Monday of the month unless changed for a good cause. Meeting dates and times are published in advance and are available online. Agendas and past meeting minutes are posted after they are approved by the Board.

Board Meeting Notices are posted on our events page, as well as on campus.

The SUNY SCCC Board of Trustees for the 2017-18 academic year includes:

 

Ann Fleming BrownMs. Ann Fleming Brown, Chair
Appointed by the Governor
Term: July 2009-2016

 

 

 

 

 

 

 

Dr. William LeveringDr. William Levering, Vice Chair
Appointed by the County Legislature
Term: June 2014-2020

 

 

 

 

 

 

 

Renee BradleyMs. Renee Bradley, Secretary
Appointed by the County Legislature
Term: July 2004-2011
and July 2011-2018

 

 

 

 

 

 

 

Alton BrisportDr. Alton Brisport
Appointed by the County Legislature
Term: July 2014-June 30, 2022

 

 

 

 

 

 

 

Raymond GillenMr. Raymond R. Gillen
Appointed by the Governor
Term: July 2008-2014

 

 

 

 

 

 

 

Gary HughesMr. Gary E. Hughes
Appointed by the County Legislature
Term: February 2008-2010
and July 2010-2017

 

 

 

 

 

 

 

Michael KarlMr. Michael W. Karl
Appointed by the Governor
Term: July 1997-2005
and July 2005-2012

 

 

 

 

 

 

 

Tina Chericoni Versaci, Esq.Ms. Tina Chericoni Versaci, Esq.
Appointed by the County Legislature
Term: February 2010-June 2010
and July 2010-2017